- Single Row Radial Bearing, 1" ID x 2" OD x 0.5" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Open Width | 3/8 in |
| Cage Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Double Shielded |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7696984 |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| I.D. | 1 in |
| Width | 1/2 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Closed Width | 1/2 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 2 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Material | Metal |
| Weight | 0.198 LB |
| EAN or UPC | 87796044821 |
| NSN Number | 3110-00-155-8894 |

