- Single Row Radial Bearing, 1" ID x 2" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Enclosure | Open |
| Closed Width | 1/2 in |
| O.D. | 2 in |
| Preload Level | None |
| Open Width | 3/8 in |
| Width | 3/8 in |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Origin | Single Row Radial |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| I.D. | 1 in |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| icNumber | 7697584 |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 0.198 LB |
| EAN or UPC | 87796044814 |
| NSN Number | 3110-00-293-9092 |

