- Single Row Radial Bearing, 1" ID x 2" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Closed Width | 1/2 in |
| O.D. | 2 in |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 3/8 in |
| Open Width | 3/8 in |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 1 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7697584 |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Weight | 0.198 LB |
| EAN or UPC | 87796044814 |
| NSN Number | 3110-00-293-9092 |

