- 3.1875" Shaft, 4.5625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Conveyors
- Food processing
| Housing Width | 8 7/16 in |
| Shaft Dia. | 3.1875 in |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Collar O.D. | 4 11/16 in |
| Housing Height | 8 25/32 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Width | 1 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Base Width | 4 3/8 in |
| Length Through Bore | 4.1875 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Length | 15 3/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Height | 1 15/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 12 3/8 in |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Overall Width | 4 3/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GN303KRRB |
| Series | RSAO Series |
| Weight | 49.076 LB |
| EAN or UPC | 87796062009 |

