- 3.1875" Shaft, 4.5625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Conveyors
- Food processing
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | RSAO Series |
| Length Through Bore | 4.1875 in |
| Bolt Hole Spacing | 12 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Height | 1 15/16 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Width | 4 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 3.1875 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 4 3/8 in |
| Bolt Hole Width | 1 3/4 in |
| Base Length | 15 3/8 in |
| Housing Height | 8 25/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | GN303KRRB |
| Housing Width | 8 7/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Collar O.D. | 4 11/16 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Weight | 49.076 LB |
| EAN or UPC | 87796062009 |

