- 2.4375" Shaft, 4.125" Base to Center, Cast Iron Housing, 2-Bolt Pillow Block, Contact Seals, Eccentric Collar
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Holes | 2 |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Base Width | 4 in |
| Base Length | 13 3/4 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Insert Type | Steel Insert |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | GN207KRRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Width | 7/8 in |
| Collar No. | SN207K |
| Bolt Hole Length | 1 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 11 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 28.25 LB |
| EAN or UPC | 87796061682 |

