- 2.4375" Shaft, 4.125" Base to Center, Cast Iron Housing, 2-Bolt Pillow Block, Contact Seals, Eccentric Collar
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Collar No. | SN207K |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Insert Type | Steel Insert |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Length | 13 3/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Width | 4 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Width | 7/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Length | 1 3/8 in |
| Bearing Insert | GN207KRRB |
| Bolt Hole Spacing | 11 1/4 in |
| Weight | 28.25 LB |
| EAN or UPC | 87796061682 |

