- 2" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1 3/4 in |
| Housing Length | 7 1/8 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| Housing Height | 7 1/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 2.4063 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-28287 |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Bearing Insert | GC1200KRRB |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Circle Dia. | 6 in |
| Bolt Hole Spacing | 4.24264 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Size | 0.5938 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Weight | 3.2 KG |
| EAN or UPC | 87796060999 |

