- 2" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | GC1200KRRB |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1 3/4 in |
| Housing No. | T-28287 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Size | 0.5938 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 7 1/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 6 in |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 2.4063 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 4.24264 in |
| Housing Height | 7 1/8 in |
| Weight | 3.2 KG |
| EAN or UPC | 87796060999 |

