- 2 3/16" Shaft, 4.243" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Circle Dia. | 6 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Size | 0.5938 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Bearing Insert | GC1203KRRB |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-28287 |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Housing Height | 7 1/8 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 1 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 2.4063 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 7 1/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 4.243 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Weight | 9.01 LB |
| EAN or UPC | 87796061316 |

