- 2 3/16" Shaft, 4.243" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 1 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 7 1/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 2.4063 in |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| Housing Length | 7 1/8 in |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 4.243 in |
| Bolt Circle Dia. | 6 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Housing No. | T-28287 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Size | 0.5938 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GC1203KRRB |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Weight | 9.01 LB |
| EAN or UPC | 87796061316 |

