- 1" Shaft, 2.563" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Size | 0.4063 in |
| Flange Thickness | 3/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 4 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Bolt Hole Spacing | 2.563 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Pilot Diameter | 3 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 3 5/8 in |
| Housing No. | T-27031 |
| Length Through Bore | 1.34375 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 1.1094 in |
| Overall Width | 1.4844 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Bearing Insert | GC1100KRRB |
| Weight | 2.468 LB |
| EAN or UPC | 87796057456 |
| NSN Number | 3130-00-419-0886 |

