- 1" Shaft, 2.563" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 3 5/8 in |
| Housing No. | T-27031 |
| Bearing Insert | GC1100KRRB |
| Pilot Diameter | 3 in |
| Housing Width | 1.1094 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Length Through Bore | 1.34375 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 3/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Size | 0.4063 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 4 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 2.563 in |
| Overall Width | 1.4844 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Weight | 2.468 LB |
| EAN or UPC | 87796057456 |
| NSN Number | 3130-00-419-0886 |

