- 1.375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Housing Width | 1.3438 in |
| Bolt Hole Spacing | 2.828427 in |
| Housing No. | T-26730 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 1 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 5 1/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 4 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Pilot Diameter | 3.625 in |
| Housing Length | 5 1/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | GC1106KRRB |
| Weight | 4.22 LB |
| EAN or UPC | 87796058897 |

