- 1.375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Circle Dia. | 4 in |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-26730 |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Bearing Insert | GC1106KRRB |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pilot Diameter | 3.625 in |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Housing Height | 5 1/4 in |
| Housing Width | 1.3438 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Bolt Hole Spacing | 2.828427 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 5 1/4 in |
| Overall Width | 1 3/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 4.22 LB |
| EAN or UPC | 87796058897 |

