- 1.1875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 1.46875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GC1103KRRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 5 in |
| Bolt Hole Spacing | 2.916816 in |
| Bolt Circle Dia. | 4 1/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 1.6094 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Housing Length | 5 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| End Type | Open End |
| Housing No. | T-27021 |
| Flange Thickness | 0.375 in |
| Pilot Diameter | 3.375 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 1.2031 in |
| Weight | 3.406 LB |
| EAN or UPC | 87796058125 |

