- 1.1875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Pilot Diameter | 3.375 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Bolt Circle Dia. | 4 1/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 5 in |
| Bearing Insert | GC1103KRRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 0.375 in |
| Housing Width | 1.2031 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Length Through Bore | 1.46875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-27021 |
| Bolt Hole Spacing | 2.916816 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Length | 5 in |
| Overall Width | 1.6094 in |
| Weight | 3.406 LB |
| EAN or UPC | 87796058125 |

