- 1 11/16" Shaft, 3 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 6 1/8 in |
| Pilot Diameter | 4.25 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Flange Thickness | 0.453125 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 1 27/32 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Size | 17/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 1.84375 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Bearing Insert | GC1111KRRB |
| Housing Width | 1 11/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Weight | 6.062 LB |
| EAN or UPC | 87796060036 |

