- 1 11/16" Shaft, 3 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 0.453125 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Overall Width | 1 27/32 in |
| Pilot Diameter | 4.25 in |
| Housing Height | 6 1/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.84375 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Size | 17/32 in |
| Housing Width | 1 11/32 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | GC1111KRRB |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Weight | 6.062 LB |
| EAN or UPC | 87796060036 |

