- 1.25" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Bolt Circle Dia. | 4 in |
| Pilot Diameter | 3.625 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Bolt Hole Spacing | 2.828427 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1.3438 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | GC1104KRRB |
| Housing Length | 5 1/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 5 1/4 in |
| Overall Width | 1 3/4 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-26730 |
| Weight | 4.22 LB |
| EAN or UPC | 87796058552 |

