- 1.25" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Pilot Diameter | 3.625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 4 in |
| End Type | Open End |
| Housing No. | T-26730 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | GC1104KRRB |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 2.828427 in |
| Housing Length | 5 1/4 in |
| Housing Height | 5 1/4 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 1 3/4 in |
| Housing Width | 1.3438 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Weight | 4.22 LB |
| EAN or UPC | 87796058552 |

