- 1.5" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Seal Type | Contact Seals |
| Pilot Diameter | 3.625 in |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Overall Width | 1.9219 in |
| Housing Length | 5 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Circle Dia. | 4 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Housing No. | T-26587 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 3.093592 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 5 1/4 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Length Through Bore | 1.73438 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | GC1108KRRB |
| Weight | 4.66 LB |
| EAN or UPC | 87796059665 |

