- 1.5" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Bearing Insert | GC1108KRRB |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 3.093592 in |
| Housing No. | T-26587 |
| Pilot Diameter | 3.625 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Length Through Bore | 1.73438 in |
| Overall Width | 1.9219 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Circle Dia. | 4 3/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 5 1/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Length | 5 1/4 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| End Type | Open End |
| Weight | 4.66 LB |
| EAN or UPC | 87796059665 |

