- 0.875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 3 29/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Width | 1.1 in |
| Overall Width | 1.839 in |
| Bolt Hole Size | 0.453 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | G1014KRRB |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing No. | T-40221 |
| Outer Ring Size | 205 |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Weight | 1.56 LB |
| EAN or UPC | 87796056961 |

