- 0.875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| End Type | Open End |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1.1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Bolt Hole Size | 0.453 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 29/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Outer Ring Size | 205 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing No. | T-40221 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Bearing Insert | G1014KRRB |
| Overall Width | 1.839 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Weight | 1.56 LB |
| EAN or UPC | 87796056961 |

