- 3/4" Shaft, 3.531" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Style | 2-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Size | 0.422 in |
| Housing Height | 2 3/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 1.828 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 3 17/32 in |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Housing Length | 4 13/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1.094 in |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Outer Ring Size | 204 |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing No. | T-40220 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | G1012KRRB |
| Weight | 1.301 LB |
| EAN or UPC | 87796056756 |

