- 3/4" Shaft, 3.531" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Style | 2-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Housing No. | T-40220 |
| Overall Width | 1.828 in |
| Bearing Insert | G1012KRRB |
| Housing Height | 2 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 17/32 in |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Outer Ring Size | 204 |
| Bolt Hole Size | 0.422 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Length | 4 13/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1.094 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Duty | Normal-Duty |
| Weight | 1.301 LB |
| EAN or UPC | 87796056756 |

