- 1" Shaft, 3 29/32" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Width | 1.1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-40221 |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Outer Ring Size | 205 |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Overall Width | 1.839 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | G1100KRRB |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 3 29/32 in |
| Bolt Hole Size | 0.453 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Weight | 1.824 LB |
| EAN or UPC | 87796057418 |

