- 1" Shaft, 3.891" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 1.1094 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 1.1719 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Thickness | 0.4375 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-21412PS |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 3.891 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Housing Width | 0.7813 in |
| Bearing Insert | GYA100RRB |
| Bolt Circle Dia. | 3.8906 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 1.314 LB |
| EAN or UPC | 87796057517 |

