- 1 7/16" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Food processing
- Conveyors
- Fans and blowers
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-40223 |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Bearing Insert | G1107KRRB |
| Housing Width | 1.254 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Thickness | 15/32 in |
| Overall Width | 2.106 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Outer Ring Size | 207 |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Weight | 3.197 LB |
| EAN or UPC | 87796059252 |

