- 1 7/16" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Food processing
- Conveyors
- Fans and blowers
| Outer Ring Size | 207 |
| Overall Width | 2.106 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Flange Thickness | 15/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | G1107KRRB |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 1.254 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-40223 |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Weight | 3.197 LB |
| EAN or UPC | 87796059252 |

