- 1 3/8" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Housing No. | T-40223 |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | G1106KRRB |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Size | 207 |
| Overall Width | 2.106 in |
| Housing Width | 1.254 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 15/32 in |
| Weight | 3.0 LB |
| EAN or UPC | 87796058880 |

