- 1 3/8" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1.254 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Bearing Insert | G1106KRRB |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Housing No. | T-40223 |
| Flange Thickness | 15/32 in |
| Outer Ring Size | 207 |
| Overall Width | 2.106 in |
| Weight | 3.0 LB |
| EAN or UPC | 87796058880 |

