- 0.5" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 3 in |
| Overall Width | 1.599 in |
| Bearing Insert | G1008KRRB |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing No. | T-40219 |
| Bolt Hole Size | 0.422 in |
| Housing Height | 2 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Width | 0.929 in |
| Flange Thickness | 13/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 3 7/8 in |
| Dynamic Load Rating | 2360 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Outer Ring Size | 203 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 1.388 LB |
| EAN or UPC | 87796056275 |
| NSN Number | 3130-00-903-3659 |

