- 0.5" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | G1008KRRB |
| Outer Ring Size | 203 |
| Housing Height | 2 1/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 3 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 0.422 in |
| Housing No. | T-40219 |
| Overall Width | 1.599 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Thickness | 13/32 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 0.929 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Dynamic Load Rating | 2360 lbf |
| Housing Length | 3 7/8 in |
| Weight | 1.388 LB |
| EAN or UPC | 87796056275 |
| NSN Number | 3130-00-903-3659 |

