- 1 11/16" Shaft, 5 27/32" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Duty | Normal-Duty |
| Outer Ring Size | 209 |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 27/32 in |
| Housing Width | 1.531 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Overall Width | 2.334 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing No. | T-40225 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Bearing Insert | G1111KRRB |
| Weight | 5.072 LB |
| EAN or UPC | 87796060029 |

