- 1 1/4" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing No. | T-40223 |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Outer Ring Size | 207 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Thickness | 15/32 in |
| Bearing Insert | G1104KRRB |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 2.106 in |
| Housing Width | 1.254 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Weight | 3.197 LB |
| EAN or UPC | 87796058538 |

