- 1 1/4" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 1.254 in |
| Bearing Insert | G1104KRRB |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Outer Ring Size | 207 |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 2.106 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Flange Thickness | 15/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing No. | T-40223 |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Weight | 3.197 LB |
| EAN or UPC | 87796058538 |

