- 3.4375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 4 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Duty | Heavy-Duty |
| Housing Height | 11 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Length Through Bore | 3.4375 in |
| Bolt Circle Dia. | 12.021 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Shaft Dia. | 3.4375 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Size | 1 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 1 1/8 in |
| Housing Width | 3 5/16 in |
| Housing Length | 11 in |
| Bearing Insert | GN307KRRB |
| Bolt Hole Size | 1 1/16 in |
| Housing No. | T-24475 |
| Weight | 47.3 LB |
| EAN or UPC | 87796062023 |

