- 3.4375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 12.021 in |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 11 in |
| Shaft Dia. | 3.4375 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Flange Thickness | 1 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Overall Width | 4 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Height | 11 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing No. | T-24475 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Duty | Heavy-Duty |
| Length Through Bore | 3.4375 in |
| Bolt Hole Size | 1 1/16 in |
| Bolt Size | 1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | GN307KRRB |
| Housing Width | 3 5/16 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Weight | 47.3 LB |
| EAN or UPC | 87796062023 |

