- 2 7/16" Shaft, 5 7/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 13/16 in |
| Overall Width | 3 5/16 in |
| Housing No. | T-19177 |
| Dynamic Load Rating | 20400 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Height | 7 1/2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Length Through Bore | 2.4375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GN207KRRB |
| Housing Length | 7 1/2 in |
| Housing Width | 2 9/16 in |
| Bolt Circle Dia. | 8.309 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 16.32 LB |
| EAN or UPC | 87796061668 |

