- 2 7/16" Shaft, 5 7/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Length Through Bore | 2.4375 in |
| Housing Height | 7 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Bolt Hole Size | 13/16 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 7 1/2 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Housing No. | T-19177 |
| Bolt Circle Dia. | 8.309 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GN207KRRB |
| Housing Width | 2 9/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Dynamic Load Rating | 20400 lbf |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Overall Width | 3 5/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Weight | 16.32 LB |
| EAN or UPC | 87796061668 |

