- 2 3/16" Shaft, 5 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing No. | T-19175 |
| Housing Length | 7 in |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 2 5/16 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Dynamic Load Rating | 18000 lbf |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 5 5/8 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 3 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | GN203KRRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Circle Dia. | 7.955 in |
| Housing Height | 7 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Size | 11/16 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Weight | 6.43 KG |
| EAN or UPC | 87796061293 |

