- 2 3/16" Shaft, 5 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Overall Width | 3 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Insert | GN203KRRB |
| Housing Length | 7 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 5/8 in |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Size | 11/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-19175 |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 7.955 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Housing Width | 2 5/16 in |
| Housing Height | 7 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Dynamic Load Rating | 18000 lbf |
| Weight | 6.43 KG |
| EAN or UPC | 87796061293 |

