- 2.9375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Conveyors
- Food processing
- Fans and blowers
- Agriculture
| End Type | Open End |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Housing Width | 3 1/16 in |
| Housing No. | T-19181 |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Bearing Insert | GN215KRRB |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Length Through Bore | 2.9375 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 10 1/4 in |
| Dynamic Load Rating | 28500 lbf |
| Overall Width | 4 1/8 in |
| Bolt Hole Size | 15/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 9 1/8 in |
| Housing Height | 9 1/8 in |
| Weight | 14.13 KG |
| EAN or UPC | 87796061941 |

