- 2.9375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Conveyors
- Food processing
- Fans and blowers
- Agriculture
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 15/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Bearing Insert | GN215KRRB |
| Duty | Heavy-Duty |
| Housing No. | T-19181 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Dynamic Load Rating | 28500 lbf |
| Housing Width | 3 1/16 in |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Bolt Circle Dia. | 10 1/4 in |
| Housing Height | 9 1/8 in |
| Length Through Bore | 2.9375 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 9 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 4 1/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Weight | 14.13 KG |
| EAN or UPC | 87796061941 |

