- 2.6875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 8 7/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Duty | Heavy-Duty |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 3 11/16 in |
| Bolt Circle Dia. | 9.9 in |
| Housing No. | T-19179 |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 7 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | GN211KRRB |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 15/16 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 2.6875 in |
| Housing Height | 8 7/8 in |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Width | 2.8438 in |
| Weight | 26.902 LB |
| EAN or UPC | 87796061804 |

