- 2.6875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | T-19179 |
| Housing Width | 2.8438 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 8 7/8 in |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing | 7 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Overall Width | 3 11/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 9.9 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GN211KRRB |
| Bolt Hole Size | 15/16 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 8 7/8 in |
| Length Through Bore | 2.6875 in |
| Weight | 26.902 LB |
| EAN or UPC | 87796061804 |

