- 1.4375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Dynamic Load Rating | 9150 lbf |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 21/32 in |
| Housing Height | 5 1/8 in |
| Overall Width | 2.1563 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 in |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing No. | T-19167 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Size | 9/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Width | 1.5938 in |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Bearing Insert | GN107KRRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 5.434 LB |
| EAN or UPC | 87796059245 |

