- 1.4375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Duty | Heavy-Duty |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Overall Width | 2.1563 in |
| Bolt Hole Size | 9/16 in |
| End Type | Open End |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 21/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GN107KRRB |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 9150 lbf |
| Housing Height | 5 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Width | 1.5938 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Housing No. | T-19167 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Weight | 5.434 LB |
| EAN or UPC | 87796059245 |

